Zesilovač do počítače

Předkládaný stavební návod jednoduchého stereofonního zesilovače vestavěného přímo do skříně počítače je jedním z těch, které se při pečlivé práci odmění svému "stvořiteli" bezproblémovou funkcí. Zesilovač nevyžaduje žádná nastavování (objektivně ověřeno!!). Konstrukce je natolik jednoduchá, že ji musí zvládnout každý, kdo rozezná rezistor od kondenzátoru.
Zapojení je převzato z PE ARadio 2/1998, str. 16-18.

Poznámka ke konstrukci:
Zapojení je skutečně velmi nenáročné na součástky. Desku s plošným spojem je možno vyrobit v domácích podmínkách na slušné úrovni i pomocí lihového fixu a leptacího roztoku (chloridu železitého).
Napájení je výhodné řešit tak, že se vyvedou z desky zesilovače vodiče o délce asi 100 mm a na konec se připájí zástrčka pro mechaniku floppydisku 5,25 do plošného spoje (např. typ PSG 5, PSW 5). Zástrčku je možné získat vypájením např. ze staré, vyřazené mechaniky 5,25 nebo HDD.

Technické údaje zesilovače:

napájení 12 V přímo ze zdroje počítače
výstupní výkon 2 x 5 W pro zátěž 2 x 4 ohmy
zkreslení < 0,25 W
korekce pasivní - hloubky, výšky


Umístění zesilovače

a) v prostoru malé mechaniky 1,44MB
b) v prostoru pro CD-ROM apod
Obě řešení jsou možná a záleží jen na každém, kam bude chtít zesilovač umístit.

Celý popis, schéma, návrh desky s plošným spojem najdete ve dvou souborech ve formátu *pdf. Soubor PE298_16 obsahuje schéma zapojení a první část popisu funkce. Druhý soubor PE298_17 obsahuje kvalitní návrh desky s plošným spojem, rozmístění součástek a závěrečnou část popisu funkce. Soubory stáhněte zde - PE298_16 , PE298_17.
Seznam součástek je ve formátu *doc a je ke stažení
zde.

ZPĚT