Vysílač VKV - štěnice

Základem celého zařízení je miniaturní kmitočtově modulovaný vysílač s malým dosahem, který lze naladit v pásmu VKV (87,5 až 108 MHz). Pro příjem tohoto vysílače je možné použít prakticky každý radiopřijímač vybavený rozsahem VKV. Vysílač se vyznačuje jako bezproblémové zapojení určené pro nenáročné aplikace. Díky velmi malému výkonu a dosahu nezpůsobuje nepříjemná rušení.
Možnosti užití
Zařízení je vhodné provozovat v uzavřených prostorách (byty, domy). Odposlech dětského pokoje s malým dítětem se může stát běžnou potřebou. Vysílač je umístěn na vhodném místě v dětském pokoji a ve vedlejší místnosti poslechem přes běžné rádio.
Zařízení se skládá z těchto částí:
mikrofon s nízkofrekvenčním zesilovačem
vysokofrekvenční oscilátor
štěnice
Na pozici mikrofonu je použitý citlivý elektretový mikrofon s vestavěným zesilovačem (pozor na správné zapojení vývodů). Jeho napájení je zajištěno přes rezistor R7. Dále následuje jednostupňový nízkofrekvenční zesilovač s tranzistorem T1. Trimrem P1 se nastavuje úroveň signálu z mikrofonu tak, aby nedocházelo k přebuzení vf oscilátoru. Nastavení se dělá zkusmo při provozu.
Tranzistor T2 je zapojen jako vysokofrekvenční oscilátor. Vysílací frekvence je určena obvodem C7 – L.


konstrukce cívky L
Cívka L je samonosná (obrázek vlevo) a má celkem 5 závitů s odbočkou pro anténu na prvním závitu. Konce cívky, včetně odbočky, jsou zapájeny do plošného spoje. Cívka je navinuta na průměru 5-6mm měděným drátem o průměru 0,6 až 1mm a je asi 1mm nad deskou plošného spoje. Odbočka na prvním závitu (1z) je zapájena tak, že na závit je napájen kousek vodiče (na obrázku malý bod) a ten je poté zapájen do desky plošného spoje. Jednotlivé závity jsou od sebe vzdáleny 1 mm. Anténu tvoří slabé lanko o délce asi 40 cm.
Oscilátor je poměrně citlivý na přesné nastavení kmitočtu pomocí ladícího kondenzátorového trimru C7. K rozlaďování oscilátoru mohou přispívat i prudké změny okolní teploty (zařízení je vystaveno účinkům přímého slunečního záření). Rozladění se projevuje tak, že kmitočet oscilátoru “ujíždí” ze stupnice přijímače a signál se ztrácí. Tomu se dá z velké míry zabránit tím, že se cívka L “znehybní” (zafixuje) vůči plošnému spoji pomocí např. roztavené hmoty z lepící (tapixové) pistole.
Oživení a nastavení
Vysílač po kontrole správného osazení a zapájení součástek připojte k baterii 9V. Máte-li k dispozici ampérmetr, je vhodné změřit odběr proudu – měl by se pohybovat okolo 10 mA. Na rádiu v rozsahu VKV nalezněte místo, kde nezachytíte žádnou rozhlasovou stanici a zesilte hlasitost tak, aby byl slyšet zřetelný šum (je-li přijímač vybaven šumovou bránou, vypněte ji).
Jemným otáčením šroubku kondenzátorového trimru C7 se pokuste nalézt signál z vašeho vysílače (je možné naladění provádět i roztahováním a stlačováním závitů cívky L-je to ale dost nepraktické, pohodlnější je ladění pomocí C7). Po zachycení signálu vysílače se z rádia ozve silný pískot – akustická zpětná vazba mezi mikrofonem vysílače a reproduktorem rádia. Dosah vysílače musí být alespoň 40 m nebo nejméně přes jednu místnost. Citlivost mikrofonu nastavte odporovým trimrem P1 tak, aby byl příjem v rádiu co nejčistší a nejsilnější.
Rozpis součástek

R1 rezistor 2k2
R2 rezistor 220k
R3 rezistor 1k
R4 rezistor 10k
R5 rezistor 4k7
R6 rezistor 470
P1 odporový trimr 2k2
C1,2,5,8 keramické kondenzátory 100n
C3 keramický kondenzátor 470pF
C4 keramický kondenzátor 15pF
C6 elektrolytický kondenzátor 10M/16V
C7 ladící kondenzátorový trimr 5-35pF
Mi elektretový mikrofon
T1 tranzistor, libovolný typ NPN (KC508, BC337, ...)
T2 tranzistor KSY71, KSY63, KF124

ZPĚT